Ukopan u haremu Bijele džamije u rodnom Bosanskom Šamcu

U Bosanskom Šamcu klanjana dženaza i ukopan Sulejman Tihić, predsjednik SDA

27.09.2014. 16:56 0

U Bosanskom Šamcu klanjana je dženaza i ukopan je Sulejman Tihić, predsjednik SDA, javlja reporter Patrie. Dženaza je klanjana u haremu Bijele džamije, a dženazu je predvodio reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović.

Na vječni smiraj Tihića je ispratilo više hiljada građana BiH koji su u danas stigli u Bosanski Šamac.

 

Dženazi Sulejmana Tihića osim porodice, prijatelja i saradnika prisustvovao je i veliki broj stranih političara, diplomatski kor te predstavnici kulturnog i javnog života BiH.

 

- Naše putovanje nužno završava na jednom mjestu s kojeg se vraćamo stvoritelju. Na takvom mjestu se danas rastajemo s ocem, mužem, bratom i prijateljem, sa dragim Sulejmanom Tihićem. Još jednom svjedočimo neumitnoj istini o povratku našem stvoritelju u vječni život Ahiret. Tamo će svakome biti predočeno što je učinio. Onaj ko učini i trun dobra vidjet će ga kao što će i onaj što učini trun zla - vidjeti ga - kazao je reis Kavazović.

 

Savo Ninić, načelnik Bosanskog Šamca, posthumno se zahvalio Sulejmanu Tihiću za sve što je učinio za ovaj grad. Dženazi su prisustvovali reisu-l-ulema IZ u BiH Husein ef. Kavazović, mnogobrojne muftije, imami iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, te načelnici općina iz cijele FBiH. 

 

Dženazi Sulejmanu Tihiću prisustvovao je i Milorad Dodik, lider SNSD-a i predsjednik RS-a. On je u izjavi za Patriu kazao da je Tihić imao jako dobrih osobina te da će ga pamtiti kao političara s čvrstim karakterom. Na pitanje novinara NAP-a da li je iza Tihića ostao političar koji će dosljedno nastaviti voditi Tihićevu politiku Dodik je kazao da će to najbolje pokazati izbori.

 

Sulejman Tihić je rođen u u Bosanskom Šamcu 26. novembra 1951. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Sarajevu. U periodu od 1975. do 1983. godine je bio sudija i javni tužilac, a zatim advokat sve do 1992. godine.

 

Član je SDA od njenog osnivanja 1990. godine, predsjednik Općinskog odbora u Bosanskom Šamcu i član Glavnog odbora. U periodu maj-avgust 1992. godine bio je zatočenik srpskih koncentracionih logora u Bosanskom Šamcu, Brčkom, Bijeljini, Batajnici i Sremskoj Mitrovici.

 

Od 1994. do 1996. godine Tihić je radio kao šef Konzularnog odjela Ambasade BiH u Saveznoj Republici Njemačkoj.

 

U mandatu 1996. - 2000. izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS), a u mandatu 2000. - 2002. obnašao je funkciju njenog potpredsjednika.

 

Na općim izborima 2002. godine izabran je za člana Predsjedništva BiH iz reda bošnjačkog naroda. Od 2007. godine pa do smrti vršio je dužnost predsjedavajućeg/zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

 

Sulejman Tihić preminuo je u 63. godini nakon duge i teške bolesti, a proteklih mjeseci je bio smješten na Klinici za anesteziju i reanimaciju Kliničkog centra u Sarajevu. 

 

Budi u toku - www.maglajinfo.com

Komentari

NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.

TwitterX Error: Could not load tweets as Twitter responded with the error: 'You currently have access to a subset of X API V2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.x.com/en/portal/product'.