Fudvej
Bračnom paru iz Maglaja nagrada u iznosu od 2.000 dolara za ideju kako riješiti problem otpada od hrane
19.12.2019. 08:40 0
Otpad od hrane postaje problem ogromnih razmjera širom planete. Proizvedena a neiskorištena hrana na 10. je mjestu uzročnika ukupnih emisija stakleničkih plinova. Oko 30% (1,3 milijarde tona) proizvedene hrane se nikada ne iskoristi.
Situacija u Bosni i Hercegovini nije puno bolja. Procjene ukazuju da oko 500 tona hrane dnevno završi na deponijama otpada. U Kantonu Sarajevo, oko 12% ukupnog otpada čini otpad od hrane. Posljedice ove prakse su višestruke: od finansijskih gubitaka proizvođača hrane do ozbiljnih okolinskih problema.
Zbog toga je Grad Sarajevo, u saradnji sa UNDP Accelerator Lab-om pozvao sve zainteresovane da predlože ideju za praktično, primjenjivo i inovativno rješenje za sljedeći izazov: Kako riješiti problem otpada od hrane?
U roku od mjesec dana, koliko je trajao izazov, komisija je zaprimila dvadeset i šest (26) ideja i rješenja među kojima je bilo i rješenje bračnog para Karahusić iz Maglaja. Petočlana komisija sačinjena od predstavnika grada Sarajeva i UNDP Accelerator Lab u Bosni i Herzegovini, ocijenila je rješenje ''Fudvej'' Aide Botonjić Karahusić i Dine Karahusića za drugo najbolje koje je pristiglo na konkurs.
Njihov prijedlog projekta sastoji se iz seta aktivnosti koji su usko povezani, te u cjelokupnoj slici čine jedinstven ansambl koraka do konačnog cilja, a to je da otpad od hrane iznosi 0%. Setovi aktivnosti namjenjeni su za dvije osnovne kategorije korisnika: domaćinstva i korisnike HORECA kanala.
- Unutar seta aktivnosti mi smo ponudili tri prototipa rješenja problema. Prvo se odnosi na koncept zbrinjavanja hrane, gdje je prototipsko rješenje osmišljeno u formi enterijerskog i funkcionalnog rješenja "open space" prostora. Drugo prototipsko rješenje jeste aplikacija rješavanja plastičnog otpada i zarade na istom, pri čemu se u ovom slučaju to odnosi na otpad od hrane. Skraćeno, prototipski kontejner koji će vagati ubačeni otpad od hrane I na osnovu gramaže (kilaže) korisniku u zamjenu izbacivati određenu sumu novca - kazala je 29-godišnja Aida Botonjić Karahusić.
- Kontejneri će biti smješteni u svakom susjedstvu i naselju, kako bi bili dostupni što većem broju korisnika. Treće prototipsko rješenje odnosi se na mobilnu aplikaciju, koja bi skenirala QR kod proizvoda koji se donira, gdje bi se automatski očitala vrsta namjernice. Setom pitanja u nastavku aplikacije korisnik popunjava (zaokružuje) ponuđene odgovore koji su tačni za taj proizvod. U konačnici aplikacija daje rješenje na koji način će se proizvod zbrinuti - pojasnila je Botonjić Karahusić te naglasila kako je napravljen koncept idejnog rješenja objekta "MajMek", kao i koncept aplikacije "MajFud" dok je ideja kontejnera "MajVejst" u fazi razrade, a zasniva se na principu bacanja i otkupa plastičnih boca.
Dino Karahusić koji je također učestvovao u izradi ovog rješenja kaže da je finalni cilj projekta buđenje svijesti bh. društva o otpadu hrane kao resursu.
- Finalni cilj projekta jeste i pokretanje izazova na društvenom nivou, koji bi doprinio buđenju svijesti bh. društva a ne samo građana Sarajeva, o otpadu hrane kao resursu. Novoformirani vid svijesti bi približilo građane tokovima evropskih i svjetskih vrijednosti unutar vizije o ekološkoj svijesti, održivosti, jednakosti i jednakim pravima svih ljudi. U konačnici to bi značilo smanjivanje društvene segregacije različitih slojeva društva, formiranih prema individualnoj platežnoj moći građana BiH - kazao je Karahusić.
Inače Aida Botonjić Karahusić danas radi u zvanju asistenta na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu, i student je druge godine doktorskog studija a učesnica je mnogobrojnih naučno-istraživačkih konferencija i projekata, te aktivno radi u praksi gdje se iskazala kao izvrstan projektant dok je Dino magistar prehrambene tehnologije i radi kao voditelj prodaje u firmi West Group a aktivno se bavi istraživačkim radom.
Za njihovo rješenje bračni par Karahusić dobit će nagradu u iznosu od 2.000 američkih dolara a UNDP Accelerator Lab u Bosni i Hercegovini njihovu će ideju svrstati u svoj portfolio eksperimenata i istražiti mogućnosti za njeno daljnje testiranje i potencijalnu realizaciju u saradnji sa gradom Sarajevo.
FudVej- koncept video from aida botonjic on Vimeo.
Budi u toku - www.maglajinfo.com
NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.