Dugogodišnji prosvjetni radnik
Razgovor s nastavnicom Fehimom Duraković: Ja sam za red, rad i disciplinu
18.10.2016. 21:22 0
Fehima Duraković je nastavnica biologije i hemije, dugogodišnji zaposlenik OŠ ,,Maglaj'' u Maglaju, uzorna supruga i vrlo brižna majka. Sretno je udata za Husejina Durakovića, doktora tehničkih nauka, te ponosna majka sina Armina, inžinjera fizike a uskoro i magistra. Odnedavno se brojnost članova njihove porodice proširio i snahom Majom, doktorom medicine, zadovoljno ističe nastavnica Duraković. Do zaposlenja u maglajskoj školi, nastavnica Fehima radila je u Prnjavoru, Banjoj Luci, Paklenici, Trbuku i u Novom Šeheru.
U proteklih 36 godina radnog staža stekla je mnoga životna i stručna iskustva, objavljivala radove u naučnim i obrazovnim publikacijama, te svojim predanim zalaganjem postigla prepoznatljiv ugled prosvjetnog radnika, kako kod radnih kolega i nadležnih obrazovnih službi tako i kod učenika, roditelja, ali i lokalne zajednice.
Iako vrlo često predana školskim obavezama, stručnim usavršavanjem, uređenjem enterijera učionice i vannastavnim aktivnostima, nastavnica Duraković usklađuje vrijeme za privatne i porodične trenutke.
- U slobodno vrijeme, u vremenu kada u školi imam pauzu ili nemam mnogo časova, uređujem svoj kabinet i cvijećnjak u školskom dvorištu, a tokom vikenda uređujem prostor oko vikend-kuće koju imamo u blizini Maglaja. Volim i šetnju u prirodi s dragim osobama, porodicom, priča Fehima na početku razgovora za portal Maglajinfo.com.
Prema dugogodišnjem iskustvu, uspješnom radnom vijeku u osnovnoj školi i prepoznatljivom uređenju kabineta, nastavnica Fehima je postala jedan od simbola OŠ „Maglaj“ i biologičara na ovim prostorima.
- Ja sam radnik koji se zalaže za red, rad i disciplinu. Tri strane trebaju biti zainteresovane- nastavnik, učenik i roditelj , da bi došlo do odgovarajućih rezultata u nastavnom procesu i vannastavnim aktivnostima. Još kao mladi radnik sam se dobro pripremala za nastavni proces ili za bilo koji vid aktivnosti kako bi stečeno znanje prenijela svojim učenicima. Ja sam nastavnik koji traži da se i učenik potrudi da usvoji znanje, a to uspijevam već punih 36 godina radnog vijeka. Na poslu treba biti predan onome što radiš, te uspjeh neće izostati, kaže Duraković.
Mnoge maglajske generacije su prošle kroz časove i kabinet nastavnice Duraković , mnogi su danas roditelji, ali i vrlo uspješni radnici ili rukovodioci. Mnoge od njih susretne i rado se zanima za njihove trenutne životne prilike, pripovijeda nastavnica.
- Izvela sam mnogo generacija i od svih sam tražila da budu učesnici u onome što radim. Obrazovanje treba da pruži opće znanje, znanje o ekološkim temama, a teme prelaze u ekološku kulturu, kulturu življenja, kao osnovni segment ponašanja koje kasnije treba pretočiti u praksu. Na taj način sam uspjela da kod učenika stvorim radne navike da izvršavaju svoje obaveze, da što više budu odgovorni prema sebi i drugima, da pametno iskoriste svoje vrijeme, vrijeme obrazovanja i odrastanja. Vrlo često se susretnem sa svojim učenicima, i uvijek je taj susret srdačan i jako emotivan. Vrlo rado razmijenim informacije s njima i interesujem se gdje su i šta rade. Mnogi od njih su već odrasli ljudi sa zasnovanim porodicama i zavidnim karijerama, govori ponosno nastavnica Fehima.
- U katastrofalnoj majskoj poplavi 2014. godine škola je potpuno uništena. Sve je uništila rijeka Bosna, svojom snagom nas je podsjetila i upozorila na ranjenu i uvrijeđenu planetu Zemlju zbog neodgovornog ponašanja čovjeka. Inače, objekat naše škole je gradnje starog tipa, no sa svojim lijepo uređenim enterijerom i školskim dvorištem bio je za primjer. Nabujala rijeka Bosna odnijela je svo šarenilo ukrasnih biljaka, ukrasno grmlje, uništila enterijer škole, a donijela ogromne količine mulja i smeća, prisjeća se Duraković nemilih scena iz dana poplave.
Iako je bilo neočekivano, pa čak i nezamislivo, poplava je donijela mnogobrojne neplanske aktivnosti, međusobnu saradnju, enormne troškove, veliku borbu i ogroman trud svih uposlenika OŠ ,,Maglaj''.
- Smogli smo snage, prionuli na rad i krenuli iz početka. Sanirali smo posljedice poplave i sačinili smo plan obnove. Zahvaljujući našem direktoru prof. Mujdži Osmanu, njegovim saradnicima i donatorima, školski objekat je obnovljen i utopljen, kabineti opremljeni savremenim učilima. Ja kao nastavnik sa svojim ekolozima dala sam svoj doprinos za ljepši okoliš. Naša škola sa školskim dvorištem je opet zablistala punim sjajem, te ponovo privlači pažnju prolaznika i čini prostor za uposlenike, učenike i posjetioce ljepšim, zaključuje nastavnica tragičnu priču iz 2014. godine.
Kakav je doživljaj biti nastavnik, svakodnevno podučavati i odgajati generacije mladih?, pitali smo jednu od najiskusnijih maglajskih nastavnica.
- Posao nastavnika je kompleksan i dinamičan. Sastoji se niza aktivnosti počev od vaspitanja i obrazovanja učenika, saradnje s roditeljima, stručnog usavršavanja... a najviše me ispunjava to kada učenik prati nastavu, u realizaciji nastavnog sadržaja aktivno učestvuje i nakon analize nastavnog sata donosi logičke zaključke. Ako ponekad i urade nešto što je drugačije od onoga što smatram da je ispravno, možda je to jedan od načina da privuče moju pažnju. Razgovaram sa svojim učenicima, podijelim s njima njihove strahove, brige, tajne... jer oni to zaslužuju.
Uzevši u obzir da je nastavnica Fehima Duraković radni vijek započela u nekadašnjem sistemu, a završava ga za nekoliko godina u novom savremenom svijetu tehnike i tehnologije, pitali smo da li ima razlike između prijeratnih i sadašnjih generacija učenika.
- Tu nema dvojbe. Naravno da pohvala i podrška uvijek daju bolje rezultate nego neka nepopularna mjera tipa galame ili prijetnje da nešto urade. Razlike u generacijama ima, ali sve to nosi trenutno vrijeme napretka tehnologije, stalne trke za egzistencijom, a znamo da je porodica najznačajniji faktor u životu djeteta. Od nje sve počinje i završava. Ako je porodica disfunkcionalna, u najvećem broju slučajeva na djetetu iz takve sredine možemo primijetiti promjene ponašanja, pa do promjena u postizanju rezultata. Poslije porodice dolazi škola: učitelj-nastavnik-profesor, zatim okolina-društvo. Nemojmo zaboraviti i dešavanja, rat i poplavu kao i devijantne pojave u društvu. Sve se to danas poremetilo. Ima i sada, kako ih je bilo i ranije, jako nadarenih učenika koji marljivo rade, ističu se u pojedinim oblastima, te uz pomoć nastavnika postaju još bolji i uspješniji u postizanju rezultata višeg nivoa, i nadam se da će biti uzorni građani ovog društva, priča Duraković.
Za kraj razgovora čuli smo jednu anegdotu koja se tiče časa biologije i jedne praktične vježbe. Nakon što je nastavnica pripremila i pokazala mikroskopsku vježbu posmatranja sluzokože usne duplje, zatim dala učenicima zadatak da to isto urade, većina je čekala i šutjela-osim dvije učenice. Kada su one uspješno završile zadatak pripreme preparata i naravno dobile petice za aktivnost, onda su se svi počeli javljati da izvrše pripremu.
- Hoću da kažem koliko je učenicima stalo do znanja, a koliko da bi samo dobili dobru ocjenu, zaključak je pedantne nastavnice Fehime Duraković.
Budi u toku - www.maglajinfo.com
NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.