Upute građanima BiH o klizištima
27.05.2014. 17:12 0
Društvo za geotehniku u BiH izdalo je “Upute građanima BiH o klizištima”, koja vam prenosimo u cijelosti:
OPŠTE KARAKTERISTIKE O KLIZIŠTIMA
(sredina maja, 2014. godine)
- Većina klizišta su nastala u prašinasto-pjeskovitim tlima a manje u glinovitom tlu.
- Imala su karakter brzih klizišta i blatnjavog toka ili slično.
- Klizišta su nastala kada su prašinasto-pjeskovita tla naglo uzela veliku količinu vode, došlo je do potpunog zasićenja strukture tla i do porasta nivo podzemnih voda, a istovremeno tla nisu mogla tako brzo ispustiti ili ocijediti vodu iz sebe.
- Zasićenje prašinasto-pjeskovitog tla je znatno smanjilo njegovu čvrstoću i pretvorilo ga na strmim padinama u blatnjavi tok.
- Porast nivoa podzemne vode uticao je na pad čvrstoće tla.
UPUTE GRAĐANSTVU ZA SLIČNE SITUACIJE
- Ako imate kopani bunar i u slučaju intenzivnih padavina i porasta nivoa vode u bunaru, treba odmah crpiti vodu iz bunara do dna i tako obarati nivo podzemne vode u okolini. Što je niži nivo vode u bunaru, to je veći depresioni lijevak i veća čvrstoća tla u okolini bunara.
- Površinske vode na padini treba odvesti što kraćim putem niz padinu. Poželjno je da se kanali pripreme prije padavina, a najbolji su od betonskih kanalica ili betonski kanali, ali mogu pomoći i zemljani kanali. Kanale raditi tako da što više obuhvate slivno područje padine. Najbolje je odvodne kanale postaviti u prodolinskim zonama reljefa. Ako je moguće, poželjno je površinske vode izvesti kanalima izvan potencijalne klizne površine.
- Pukotine nastale klizanjem treba zapuniti glinovitim tlom, a nikako šljunkom ili pijeskom, i tako spriječiti infiltraciju vode u tlo.
- Padine moraju biti uređene i kultivisane. Očišćene od šiblja i korova. Poželjne su padine uravnoteženog nagiba, bez erozionog dejstva. U slučaju erozije postavite drvene trupce okomito na bujični tok.
- Šume su korisne jer u toku intenzivnih padavina, šume i šumska stelja prime veliku količnu vode i tako imaju ulogu amortizera i balansiraju sadržaj vode u tlu, zadržavaju vodu duže vrijeme do sušnog perioda i ne dozvoljavaju isušivanje tla i stvaranje pukotina isušivanja. Nakon sječe šume, treba pristupiti pošumljavanju.
- Potporni zidovi trebaju imati drenažni sistem. Ako nemaju drenažni sistem, onda treba uraditi barbakane tj. otvore u zidu kroz koje će se voda procjeđivati.
- Kuće koje se grade na padinama trebaju imati žlijebasti trotoar iznad kuće u nivou površine terena. Njegova uloga je da prihvati površinsku vodu iza kuće i odvede je dalje od objekta.
- Ako imate septičke jame, potrebno ih je isprazniti prije proljetnih kiša.
- Drenažne sisteme treba graditi samo uz preporuku stručnih lica. Nepravilna izrada drenažnog sistema može napraviti veću štetu nego korist.
- Imajte dobre komšijske odnose i zajednički regulišite odvodnju površinske vode, uređenim kanalima. Nije preporučeno uvođenje površinskih voda u kanalizacioni sistem osim u slučaju kad je kanalizacioni sistem dimenzionisan da primi površinske vode. Poželjno je da se površinske vode, niz padinu, odvedu površinskim kanalima a ne podzemnim cjevovodom.
Budi u toku - www.maglajinfo.com
Komentari
NAPOMENA: Komentari ne odražavaju stavove urednika stranice Maglajinfo.com, već lične stavove posjetilaca web stranice www.maglajinfo.com Komentari koji narušavaju pravila web portala Maglajinfo.com će biti obrisani bez upozorenja ili eventualnog obavještenja.
Izdvojeno